Zwykle wskazanie do oceny USG głowy dziecka jest ustalane jest w okresie noworodkowym, często jeszcze w szpitalu – okołoporodowo. Można wtedy ustalić,  czy doszło do uszkodzenia macierzy germinalnej i określić ewentualny zakres krwawień dokomorowych.

Takie badanie zleca się zwykle rutynowo noworodkom po trudnych porodach lub gdy dziecko pojawia się na świecie zbyt wcześnie.

W późniejszym okresie wskazania do wykonania badania USG główki zwykle ustalają pediatrzy i neurolodzy dziecięcy, którzy mogą wątpliwości dotyczące rozwoju dziecka, nieprawidłowości napięcia mięśniowego, obserwują nieprawidłowe objawy neurologiczne lub chcą monitorować stan stwierdzonych już wcześniej patologii.

USG przezciemiączkowe pozwala w pewnym zakresie ocenić anatomię mózgu, móżdżku i przestrzeni płynowych. Użycie badania metodą Dopplera dodatkowo pozwoli na ocenę przepływów w naczyniach krwionośnych wewnątrzczaszkowych.

USG główki można wykonać zwykle tylko w okresie niemowlęcym,  gdy  mamy możliwość obrazowania przez otwarte przednie ciemiączko – zarasta ono do 18 miesiąca życia.

W Małym Gabinecie Lekarskim badanie USG/przeciemiączkowe USG/OUN wykonuje dr n. med. Emilia Sołtan, specjalistka neurochirurgii.

Emilia Sołtan ma bogate doświadczenie zabiegowe i diagnostyczne, które zdobywała zarówno w pracy z dziećmi jak i dorosłymi. 

Zapraszamy serdecznie do umawiania wizyt na badanie USG-przezciemiączkowe.

CENA BADANIA: 200 PLN

UMÓW BADANIE