Istnieje skuteczna ochrona przeciwko grypie w postaci szczepień.

Istnieje też skuteczne lekarstwo przeciwko grypie w postaci preparatów oseltamiwiru, którego podanie w pierwszych dwóch dobach infekcji potrafi bardzo złagodzić przebieg grypy.

Istnieje również coroczne zaskoczenie wielu osób, że objawy grypy mogą być tak dotkliwe, a powikłania groźne dla zdrowia i życia. 

Jeśli obserwujecie u siebie lub swojego dziecka gwałtowną wysoką gorączkę, objawy rozbicia i bólów mięśni, często objawy z dróg oddechowych (najczęściej suchy kaszel, ból gardła, katar), czasem wymioty – warto szybko zweryfikować, czy to z czym walczy organizm to właśnie grypa. Z pomocą przychodzą łatwo dostępne testy płytkowe. 

Jeśli stwierdzicie grypę takim badaniem – postarajcie się szybko o włączenie leku osobie chorej. Osoby z kontaktu powinny rozpocząć 10-dniową terapię profilaktyczną polegającą na codziennym przyjmowaniu jednej dawki inhibitora neuramidazy (oseltamiwiru, które może skutecznie zahamować rozwój choroby.

Jeśli objawy grypy przeciągają się >5 dni, albo pojawią się ból ucha, bóle w klatce piersiowej, nierówne szybkie bicie serca, apatia, nasilanie kaszlu – warto skonsultować dziecko z lekarzem (pediatrą), żeby sprawdzić, czy nie doszło do powikłań grypy w postaci zapalenia ucha, zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego. 

Jesienią znów wam przypomnę, żeby zaszczepić się przeciwko grypie, a tymczasem informuję, że w środku sezonu szczepienie wciąż ma sens, więc jeśli ktoś się waha – zachęcam. 

Przypominam, że w Małym Gabinecie Lekarskim zaszczepisz się przeciwko grypie, ale też uzyskasz pomoc w dobraniu odpowiedniego leczenia i diagnozowania ewentualnych powikłań.