Krótko mówiąc: kiedy dziecko nie może iść do żłobka, przedszkola i szkoły?

Kładziemy się spać z jasno zarysowanym planem kolejnego dnia, wstajemy rano i… przekonujemy się, jak bardzo rodzicielstwo trenuje naszą elastyczność. Niestety, są takie sytuacje, które wykluczają skorzystanie wsparcia zorganizowanej zbiorowej opieki nad dzieckiem i trzymajmy się tego!

Gorączka

Każdy wzrost temperatury powyżej 38 stopni wymaga pozostawienia dziecka w domu. Nawet jeśli gorączka daje się opanować dostępnymi lekami, dziecko nie powinno z tym objawem przebywać wśród innych dzieci. Nawet jeśli dziecko po złagodzeniu gorączki lekami czuje się świetnie, należy przetrzymać dziecko w domu i sprawdzić, czy gorączka nie nawróci. Pamiętajcie, że nie można wymagać od personelu placówki, że poda dziecku lek przeciwgorączkowy.

Świeża wysypka

Zmiany skórne, które pojawiły się nagle wymagają zazwyczaj obserwacji, czasem konsultacji lekarskiej, ale dopóki nie ustalimy, że przyczyną wysypki nie jest choroba zakaźna – dziecko powinno zostać w domu.

Ból

Ból wymaga ustalenia jego przyczyny,  złagodzenia  lekami przeciwbólowymi i wyklucza dziecko z uczestnictwa w codziennych zajęciach. Zanim uda się ustalić, co dolega dziecku, warto zatrzymać je w domu.

Wymioty i biegunka

Objawy mogą być objawem infekcji ostrej, zakaźnej. Przypominam, że biegunka to nie jest jeden, czy dwa luźne stolce w ciągu doby. Żeby ją rozpoznać, zwykle musi być spełnione nie tylko kryterium gęstości stolca, ale też częstotliwości wypróżnień (>4-5/dobę). 

Czerwone oko

Zapalenie spojówek o przyczynie zakaźnej jest bardzo zaraźliwe. Rozwój choroby może być bardzo dynamiczny. “Czerwone oko” u dziecka zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem.

A gdzie objawy takie jak

Kaszel? Katar?

Do rozstrzygnięcia czy dziecko z takimi objawami powinno zostać w domu, wymagany jest szerszy kontekst funkcjonowania i przebiegu choroby pacjenta. Jeśli jest to kaszel i katar uniemożliwiający normalne funkcjonowanie dziecka (jedzenie, sen, zabawę), dopiero co się pojawił, albo wyraźnie wiąże się ze świeżo rozwijającą się infekcją – powinniśmy dziecko przetrzymać w domu. 

Jeśli objawy są pozostałością po infekcji, albo objawem innej choroby przewlekłej – niezakaźnej, na którą cierpi dziecko – wówczas dziecko może przebywać z takimi objawami wśród innych dzieci. 

Zatrzymanie dziecka z objawami choroby, to nie tylko odpowiedzialność społeczna za zdrowie innych dzieci i personelu, ale też troska o nasze dziecko, którego komfort w niepewnej sytuacji choroby powinien być priorytetem.