Wirus RSV powoduje zakażenie dróg oddechowych na różnych jego piętrach (od błony śluzowej zatok i nosa do zapalenia płuc), ale najczęściej jest kojarzony z zapaleniem oskrzelików u najmłodszych niemowląt. 

Aktualnie w Polsce profilaktyką RSV są objęte wcześniaki, niemowlęta z dysplazją oskrzelowo-płucną, oraz dzieci z wadami serca, którym towarzyszy niewydolność serca i/lub sinica. Profilaktyka polega na podawaniu co miesiąc w sezonie szczytu zachorowań (listopad-kwiecień) domięśniowo paliwizumabu – przeciwciała monoklonalnego skierowanego przeciwko wirusowi RS  (nazwa handlowa to Synagis). Jest to forma skutecznej profilaktyki biernej, skierowanej do wybranych grup pacjentów, jednak wirus RS jest niebezpieczny nie tylko dla najmłodszych, ale również dla Seniorów.

Pamiętajcie proszę, aby pierwszym odruchem organizowania opieki do chorych dzieci nie było wzywanie ukochanych Dziadków, dla których zakażenie wirusem RS może się tragicznie skończyć.

Seniorów można już chronić – szczepieniami profilaktycznymi.

Na świecie dostępna jest już profilaktyka czynna przeciwko wirusowi RS w postaci szczepionki Arexvy (GSK), Abrysvo (Pfizer) oraz Beyfortus.

Szczepionka Abrysvo jest aktualnie przeznaczona do immunizacji osób powyżej 60 roku życia oraz dla ciężarnych między 24 a 36 tygodniu ciąży (w celu profilaktyki biernej ich dzieci). 

Szczepionka Arexvy jest przeznaczona dla osób powyżej 60 roku życia (jest dostępny w PL).

W użyciu w krajach UE jest również preparat Beyfortus – do stosowania u niemowląt i małych dzieci (w pierwszym sezonie RSV i do 24mc u niemowląt z grup ryzyka).

Wyczekujemy powszechnej dostępności preparatów dla niemowląt ciężarnych w Polsce, a tymczasem – sezon RSV rozkwicie!

Trzymajcie się zdrowo!