Kręgosłup noworodka, czyli dziecka, które dopiero przyszło na świat, wygląda inaczej niż kręgosłup mój, czy Twój – czyli człowieka dorosłego. 

Na czym polega ta różnica?

Kręgosłup człowieka dorosłego posiada fizjologiczne krzywizny, do których należą lordoza szyjna, kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa i kifoza krzyżowa.

Fizjologiczne – to znaczy, że nie są one żadną nieprawidłowością. Krzywizny te nie istnieją bez powodu. Dzięki nim nasze ciało potrafi poradzić sobie z wpływem grawitacji, ciężaru ciała i utrzymać pozycję pionową bez uszczerbku na zdrowiu.

Na początku kręgosłup dziecka ma kształt literki C, a część jego krzywin dopiero ma się ukształtować. Stanie się to stopniowo w trakcie jego rozwoju. Lordoza szyjna wykształci się w momencie, gdy dziecko zacznie unosić głowę, natomiast lordoza lędźwiowa, gdy zacznie siadać i wstawać. Zbyt wczesne obciążenie osiowe kręgosłupa nie jest korzystne dla rozwoju maleństwa, którego ciało nie jest do tego przygotowane.

Podczas noszenia i pielęgnacji dziecka kluczowym elementem jest nadanie mu prawidłowej pozycji, która ochroni jego kręgosłup i pomoże mu w prawidłowym rozwoju. 

Nie obawiaj się noszenia w chustach i nosidłach miękkich – po prostu naucz się to robić prawidłowo z naszą pomocą!