W pozaszkolnym grafiku zajęć dodatkowych naszych dzieci wraz z bliżającym się rokiem szkolnym pojawią się różne zajęcia ruchowe – i to jest naprawdę cudowny czasowypełniacz między lekcjami a spaniem!
Jeśli dziecko może ćwiczyć na zajęciach WF to żadne dodatkowe badania nie są wymagane, żeby gimnastykowało się, biegało, tańczyło, grało w piłkę, albo pływało poza szkołą.
Dodatkowe badania oraz kwalifikacja lekarska jest wymagana tylko w przypadku uczestników rozgrywek organizowanych przez Polskie Związki Sportowe i u uczniów sportowych szkoleń specjalistycznych (od IV klas szkoły podstawowej).
Pediatra, nie jest od tego, żeby rozstrzygać, czy Wasze dziecko może trenować sport wyczynowy – jako tak zwany “młodzik” – tym zajmuje się lekarz medycyny sportowej, do którego skieruje dziecko klub sportowy lub specjalistyczna szkoła.
Pediatra nie musi też wiedzieć, w jakim zakresie dziecko pozostające pod opieką specjalistyczną, może uczestniczyć (i czy w ogóle może!) w zajęciach WF czy zajęciach sportowych pozaszkolnych.
Zwykle, jeśli dziecko choruje przewlekle, taką informację rodzic powinien uzyskać od specjalisty w danej dziedzinie. Dziecko z wadą serca – powinno skonsultować zakres swojej aktywności sportowej z kardiologiem, dziecko z hemofilią – z hematologiem i ortopedą, dziecko z padaczką – z neurologiem, dziecko w trakcie lub po leczeniu onkologicznym – z onkologiem.
Często we wrześniu, takiej porady sportowej i zgody na ćwiczenie “last minute” rodzice próbują uzyskać od swojego pediatry, który oczywiście może doskonale znać historię swojego pacjenta i od ręki wydać taką opinię. Zachęcam, żeby przy każdej wizycie u specjalisty dopytać o to w jakim zakresie dziecko może ćwiczyć i czy ma jakieś sportowe ograniczenia wynikające z choroby.
ZASADY KWALIFIKACJI DO WF w oparciu o tak zwane “grupy dyspanseryjne” (za: (prof. Barbara Woynarowska) są elementem bilansu dzieci szkolnych. Pediatra decyduje, czy dziecko jest:
- zdolne do zajęć WF bez ograniczeń (A)
- zdolne do zajęć WF bez ograniczeń, uprawiający dodatkowo sport(As)
- zdolne do zajęć WF z ograniczeniami (B)
- zdolne do zajęć WF z ograniczeniami, wymagający dodatkowych zajęć ruchowych lub korekcyjnych (Bk)
- niezdolne do zajęć WF czasowo lub trwale ( C )
- niezdolne do zajęć WF, wymagające rehabilitacji/ zajęć korekcyjnych (Cr)
Oczywiście, każdy pacjent jest inny, każda sytuacja wymaga indywidualnego rozpatrzenia, w medycynie nie ma sytuacji “zawsze” i “nigdy” i byłabym ostrożna w wydawaniu opinii, że dziecko może w ramach sportów robić “wszystko” lub “nic”.
Zwykle przed kwalifikacją do sportu lekarz poprosi o dostarczenia podstawowych badań: morfologii krwi, badania ogólnego moczu, wyniku OB, oraz zapisu EKG.
Można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że pozytywnej wstępnej kwalifikacji do rozpoczęcia treningów, bez dodatkowych konsultacji, nie przejdzie dziecko, u którego w badaniach stwierdzimy następujące zmiany:
- niedokrwistość, ze stężeniem hemoglobiny poniżej 8mg/dl
- małopłytkowość ze stężeniem płytek krwi poniżej 50tys/ul.
- niewyjaśniony krwinkomocz/białkomocz
- znacznie podwyższone OB
- nieprawidłowości w zapisie EKG, np.
- zmiany świadczące o przeroście/przeciążeniu jam serca
- zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego, śródkomorowego
- niewyjaśnione zmiany okresu repolaryzacji
- niewyjaśnione, świeże zaburzenia rytmu serca
- nieprawidłowości mogące odpowiadać za występowanie arytmii (podejrzenie choroby Brugadów, zespół krótkiego lub długiego QT, zespół preekscytacji).
Jeśli potrzebujesz wykonać badanie u swojego dziecka badanie EKG (z opisem), zapraszamy do Małego Gabinetu Lekarskiego.
Zapraszamy i życzymy wytrwałości w planach sportowych w nowym roku szkolnym!